Otomasyon Panosu Nedir?

PLC içeren panolara genel olarak otomasyon kontrol panoları olarak adlandırılmaktadır. Otomasyon panosu, akla gelebilecek olan herhangi bir ticari yapının ya da bir ev için elektrik devirlerinin anası olarak bilinen bir beslenme sistemidir. Buradaki ana kablo otomasyon panosu sistemine geldikten sonra oradaki kesiciler sayesinde bir sonraki devrelere aktarılır ve dağılır. Bu noktada bulunan her cihazın en iyi performansı verebilmesi için uygun bir şekilde güç dağılımı olması gerekir. Bu sayede doğru bir şekilde elektrik dağılması mümkün hale gelir. Tüm bunlarla beraber dağıtım panosu güvenlik için de oldukça önem arz eder.

Otomasyon Panosu Ne İşe Yarar?

Programlanabilir makinelerin çalışması için gerekli olan enerjinin farklı zamanlarda farklı güçlerde ana şebekeden çekilmesi ve milisaniyelik güç değişikliklerinin uyarlanması zorunludur. Şebekeden gelen enerjiyi doğru miktar ve zamanda kullanmak için gereklidir. Otomasyon panosu, genel olarak fabrikalarda atölyelerde işyerlerinde ve konutlarda elektrik enerjisinin ana dağıtımının yapıldığı panolar olarak bilinir. Bina tipi olduğu zaman trafo alçak gerilim çıkışı olarak direkt ana dağıtım panosuna gelir ve oradan da tali panolara enerji dağıtımı yapar. Buradan da ölçüm panosuna gelir ve elektrik enerjisi ana dağıtım panosuna giriş yapmış olur. Tali otomasyon panoları sistemine şalterden çıkış yapılır ve trafosu olmayan işyerlerinde ana yerden gelen enerji dağıtım panosuna giriş yapılır ve oradan da tesisi enerji dağıtımı olmuş olur. Yani otomasyon panosu ile bulunan tesisin enerji tesis ettiği yer tek bir panodan kontrol edilmesi mümkündür. Çok daha büyük tesisler değilse kompanzasyon panosu ile birlikte montaj yapılabilmektedir. Otomasyon panoları bulunan Tesisin büyüklüğüne göre yani sağlayacağı enerjinin gücüne göre değişebilmektedir. Tesisin gücü ne kadar yüksekse bununla beraber şalter ve bara boyutları da büyüyeceği için panonun boyutları da aynı oranda büyür.

Müşteri gereksinimlerini kusursuzca analiz ederek, projelere uygun panoları ortam şartlarına göre tasarlayan Sezi Elektrik, elektrik ve otomasyon sistemlerinin oluşturulması ya da revizyonu için ihtiyaç duyulan panoların tasarımı, imalatı ve montajı konularında deneyimli kadrosu ile esnek ve modüler sistemler sunmaktadır.

  • Otomasyon panoları sonradan genişletilme ve değiştirilme özelliklerine sahiptir.
  • PLC sistemi uygulanan makine ve ürünler üzerinde insan hatalarının ortadan kaldırdığı gibi çok az sayıda personelle kontrol altında tutulabilir.